آجر گری به عنوان بهترین مصالح ساختمانی!

آجر گری دامغان یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است اگرچه بسیاری از مردم ممکن است از این موضوع آگاه نباشند، انواع مختلفی از آجرها در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند که همگی برای اهداف مختلف استفاده می شوند.

تفاوت اساسی بین آجر و بلوک در اندازه، ترکیب، وزن و شکل است بلوک ها معمولاً از بتن ساخته می شوند و در مقایسه بزرگتر هستند با این حال، آجرهای ساختمانی مزایای زیبایی شناختی بسیار بیشتری دارند.

اندازه آجر و ابعاد آجر گری مرودشت هنوز می تواند به شدت متفاوت باشد، اما همه آنها قادر به تحمل بارهای بسیار زیاد هستند انواع آجر بیشتری وجود دارد که به عایق کاری ساختمان کمک می کند، طول عمر و آجر به طور کلی راه حل مقرون به صرفه تری است.

فرآیندهای تولید آجر بر نحوه عملکرد آجرها و همچنین ظاهر آنها تأثیر می گذارد ظاهر زیبایی و خواص فیزیکی آنها نیز تحت تأثیر نوع خاک رس مورد استفاده قرار می گیرد.

مهم‌ترین خواص آجر را می‌توان به طور منظم به صورت فیزیکی، مکانیکی، حرارتی و دوام مشخص کرد با این حال، هنگام پرداختن به جزئیات، ویژگی‌های حیاتی آجر را می‌توان به شرح زیر توصیف کرد:

استحکام – این مسلماً مهمترین ویژگی آجر است، عمدتاً اگر برای دیوارهای باربر استفاده شود آجرهای سفالی باید حداقل مقاومت فشاری 9 نیوتن بر میلی‌متر مربع برای ساختمان‌هایی تا ارتفاع دو طبقه و 13 نیوتن بر میلی‌متر مربع برای هر ساختمان بالاتر داشته باشند.
رنگ – رایج ترین رنگ های آجری قرمز است با این حال، روش‌های ساخت مدرن امکان تولید آجر گری ملایر با هر رنگی را فراهم کرده است آجرهای قرمز مرغوب رنگی یکنواخت در سراسر بدنه خود دارند.

دوام – آجرهایی که به اندازه کافی ساخته شده اند بسیار بادوام هستند و اغلب صدها سال دوام می آورند، جذب – ارزش جذب آجر از محصولی به محصول دیگر متفاوت است جذب به مقدار آبی اطلاق می شود که یک آجر می تواند به عنوان درصدی از وزن کل خود جذب کند.

آجرهای ساختمانی معمولی نباید جذب بالاتر از 25 درصد داشته باشند، اندازه – اندازه آجر گری نما در سراسر جهان متفاوت است، با اندازه استاندارد آجر انگلستان 20cm x 9.5cm x 5.5cm.

شکل – شکل‌های آجری در حالت ایده‌آل باید مستطیلی، با لبه‌های تیز، مشخص و سطحی یکنواخت باشند با این حال، برخی از تولیدکنندگان آجر می توانند محصولاتی با طراحی خاص مانند آجرهای با فرمت بلند تولید کنند، آجرها باید به درستی سوزانده شوند و در هنگام برخورد با هم صدای فلزی تیز ایجاد کنند.

همانطور که توضیح داده شد، تکنیک‌های تولیدی متعددی وجود دارد که می‌تواند آجرهای مختلفی را با کیفیت عملکرد و جلوه‌های زیبایی‌شناختی متفاوت ایجاد کند دو نوع آجر کلی وجود دارد، آجر مهندسی و آجر روکش.

 • منابع:
  1. Everything you Need to Know about Bricks
 • تبلیغات: 
  1. سقوط قیمت سکه و دلار در اسفندماه
  2. استفاده افراد مشهور از روبالشی‌های ابریشمی
  3. نکات طلایی برای میلیاردر شدن
  4. مادری که با فلفل توانست جان دخترش را نجات دهد اما…