پودر گوجه فرنگی مشهد و نابودی میکروب های گوارشی

گروهی از فواید پودر گوجه فرنگی مشهد برای سلامتی وجود دارد که بر اساس محتوای غذایی آن و سایر فواید آن بر اساس میزان تأثیر آن در شرایط پاتولوژیک به شرح زیر تقسیم می شوند.

گوجه فرنگی ویتامین C بدن را تامین می کند، که برای بهبود زخم ها، ساخت استخوان ها و دندان های قوی و حفظ عملکرد سیستم ایمنی بسیار مهم است، این ویتامین همچنین به افزایش جذب آهن کمک می کند.

گوجه‌فرنگی چهار نوع اصلی کاروتنوئید را فراهم می‌کند که با همکاری یکدیگر فواید سلامتی را به بدن ارائه می‌دهند، علاوه بر فواید بالقوه هر یک از آنها به طور جداگانه، و این انواع عبارتند از: آلفا کاروتن و بتاکاروتن، لوتئین و لیکوپن، لیکوپن یک آنتی اکسیدان است و به مقدار زیاد در میوه های قرمز و صورتی موجود است و از جمله فواید آن این است که اثر کاهنده فشار خون و غذای غنی از آن با کاهش خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان همراه است.

پودر گوجه

علاوه بر این لیکوپن و بتاکاروتن به محافظت از پوست در برابر آسیب و کاهش حساسیت آن به اشعه ماوراء بنفش کمک می کند.

لازم به ذکر است که وجود لیکوپن، ویتامین K و کلسیم در گوجه فرنگی برای تقویت و ترمیم استخوان ها و بهبود آن مفید است.

گوجه فرنگی دارای محتوای فیبر غذایی و آب بالایی است، زیرا فیبر بیشترین مقدار کربوهیدرات موجود در آن را تشکیل می دهد که با افزایش حجم مدفوع، یبوست را کاهش می دهد، اما خواص ملین گوجه فرنگی برای تایید آن نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

از طرفی نشان داده شد که حذف فیبر از رژیم غذایی نیز تاثیر مثبتی بر یبوست دارد.

فواید گوجه فرنگی با توجه به میزان اثربخشی شواهد کافی در مورد اثربخشی آن وجود ندارد کاهش فشار خون بالا، خوردن گوجه فرنگی می تواند به کنترل فشار خون کمک کند و این ممکن است به دلیل آنتی اکسیدان های موجود در آن باشد.

مانند: لیکوپن، بتاکاروتن و ویتامین E، علاوه بر پتاسیم مرتبط با بهبود فشار خون، مطالعه منتشر شده در Food Science & Nutrition در سال 2019، شامل 260 شرکت کننده با یا در معرض خطر ابتلا به فشار خون، نشان داد.